El Yapımı Çini Karo Nasıl Yapılır?

Farklı ölçü ve desenlere sahip el yapımı çini karo nasıl yapılır? Bu konu kullanıcı tarafından her zaman merak konusu olmaktadır. Porselen üretiminde kullanılan malzemeden üretilen çini karolar için özel kalıplar imal edilmektedir. Kalıplara dökülen seramik malzemesi kurutma ve astarlama işlemlerine tabi tutulmaktadır. Burada önemli olan fabrikasyon üretimden çok farklı olarak el emeği göz nuru işçilik kullanılmış olmasıdır.

Değişik ölçülere sahip çini karo kalıplarına yerleştirilen seramik malzemesi iki günlük bir sürede özel alanlarda kuruması beklenir. Kalıpların boyutları genellikle 250×250 veya 200×200 olarak hazırlanmaktadır.

Kalıplara yüksek baskı uygulanarak dökülen malzeme kalınlığı 10 mm veya 15 mm olacak şekilde ayarlanır. Dayanıklı bir yapıya sahip seramik malzemesi sertleştikten sonra 200 kiloluk baskıya dayanacak seviyeye gelmektedir.

Kalıplarda iki günlük kurumanın ardından çatlama veya esneme olup olmadığı hassas aletlerle kontrolü yapılır. Kontrolden geçen çini karo modelleri özel astar malzemesi le kaplanır. Astar malzemesi sürülen karo modelleri bir günlük kurumaya bırakılır.

Özellikle el yapımı çini karo nasıl yapılır? sorusunun en güzel yanıtı desenleme işleminden sonra kullanıma hazır hale geldiğinde ilgi odağı olmaktadır. Kuruyan astar işlemi, gerçekleşen çini karolar oksit boya kullanılarak belirlenen desenler el işçiliği ile astar üzerine tatbik edilir. Desenler istenilen estetiği oluşturduktan sonra fırınlanarak kullanıma hazır hale getirilir. Özel yetenek sahibi resim sanatına ilgisi olan kişiler tarafından uygulana desenler mekanlara ayrı bir hava katmaktadır.