Karo Taş Nasıl Döşenir?

Karo taşlar günlük yaşamda ev, işyerleri, site, plaza gibi pek çok alanda sıklıkla kullanılan taş modelleri arasında yer alıyor. Genellikle karo taşların nasıl döşendiği pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur.

Karo taşlar döşenirken karo taşın ve zeminin kalınlığına birbirine uygun şekilde olması önemlidir. Karo taş döşenecek olan zeminin tamamen kuru olması önemlidir. Ayrıca temiz bir zemine döşenmelidir. Karo taş döşenecek olan zeminin tamamen düz ve pürüzsüz düzeyde olması gerekir. Yükseklikler ve açılar da değerlendirildikten sonra zeminin tamamen eşit şekilde olması önem taşır. Bu durumların her biri netleştirildikten ve belirlendikten sonra kolay bir şekilde karo taş döşemesi gerçekleşir.

Karo Taş Döşenirken Neler Yapılır?

Karo taşlar döşenirken çimento harcı su ve döşeme esnasında kullanılan diğer malzemeler hazırlanır. Daha sonrasında ise alanın giriş kapısından başlayarak ölçüm yapıldıktan sonra karo taşlar döşenmeye başlanır. Karo taşların ölçüm alanları belirlendikten sonra malzemelerle birlikte döşenmeye devam edilir. Ayrıca karo taşlar döşenirken eğer desenli taşsa bu desenlerin birbiriyle uyum içerisinde döşenmesi gerekir. Tüm karo taş döşeme işlemi bittikten sonra annemle bir bezle taşların silinmesi ve böylelikle iz kalmaması gerekir.
Karo taşlar şık bir görüntü oluşturulduğu için genellikle sık tercih edilir. Özellikle toplu alan ve büyük alanlarda karo taşların tercih edilmesiyle ortam her zaman daha estetik bir görünüme kavuşur. Doğru şekilde dizildikten sonra da karo taşlar ortama farklı bir hava katar.